Hokejbalový klub Prachatice umožnil zahrát si lidem s postižením powerchair hokej

10.10.2018
Zahráli i zafandili si vozíčkáři z Prachatic. Pomocnou ruku podal Klub zdravotně postižených Prachatice, Komunitní centrum při společnosti KreBul o.p.s. a dobrovolníci. Fotografie jsou z tréninku i zápasu.

Zakladatelem seskupení powerchair hokeje vozíčkářů Štíři České Budějovice je Václav Srnec z nedaleké Dubské Lhoty. Má duchennovu svalovou dystrofii, která způsobuje ochabování svalstva, v jejímž důsledku musím používat plicní ventilátor a elektrický vozík, možná by se dalo říci, jak sám Vašek říká, „ Jsem napůl stroj, protože bez elektřiny "nedám ani ránu" :-). V roce 2015 jsem maturitou zakončil střední školu, obor Ekonomika a podnikání. Mám rád přírodu, zajímám se o sport a hraji powerchair hokej, což je obdoba florbalu pro lidi na elektrickém vozíku. Do družstva se přidali i prachatičtí hráči, vedle dalších českobudějovických, a to Barbora Poštová a Adam Pošta.

Powerchair hokej, česky hokej na elektrickém vozíku, je dalo by se říci obdoba florbalu. Hraje se s florbalovým míčkem a florbalovými holemi. Hráči, kteří nemohou hrát s klasickou hokejkou, hrají s tzv. T-hokejkou připevněnou k přední části vozíku.  Tým se skládá z pěti hráčů na hřišti. Brankář a minimálně jeden další hráč na hřišti musí používat T-hokejku.

Powerchair hokej je bezkontaktní sport, při hře je zakázáno hákování, atakování protihráče hokejkou, házení hokejky, narážení, vysoká hůl a další fauly.

V Česku je momentálně pět týmů, z toho čtyři hrají Českou powerchair hokej ligu.

V Prachaticích jsme využili k exhibičnímu zápasu hokejbalové hřiště Sportovního zařízení města Prachatice a jeho skvělého zázemí, kde nám s přípravou velmi pomohl Hokejbalový klub pánové Kotalík, Švácha a především pan Parkman. Děkujeme za podporu zastupitelky Hany Bolkové. Exhibice se hrála v den 28. 9. 2018, kdy na hřišti bylo přes sto lidí – účastníci soutěže ženského hokejbalu, ale i hosté, přátelé a známí. Děkujeme za účast a podporu.

Nezáleží na tom, jestli člověk má rád florbal, hokej, fotbal, ragby nebo jiný sport v powerchair hokeji si to vše najdete.

„Na hrací ploše jste sami“, jak napsal Vašek, „sami za sebe a nepotřebujete něčí pomoc, jediné co potřebujete je spolupráce a chuť hrát.“ A věřte, ze záběrů je vidno, měli chuť hrát, byť …TENTO SPORT DÁVÁ JEHO HRÁČŮM SVOBODU, POCIT VÍTĚZSTVÍ, MOŽNOST BÝT SOUČÁSTÍ TÝMU A TÁHNOUT ZA JEDEN PROVAZ, ALE HLAVNĚ JE TO POŘÁDNEJ ADRENALIN.Akci zajistili dobrovolníci, Klub zdravotně postižených Prachatice, Komunitní centrum při společnosti KreBul o. p. s. Prachatice.


Hanka Rabenhauptová (RH+), za organizátory

Fotografie Zdeněk Krejsa a Hanka RH+
Převzato ODTUD

Aktuálně z Prachaticka